Nawet jeden hot dog dziennie zwiększa ryzyko raka. Niepokojące badanie
Nowe badania pokazują, że nawet niewielkie ilości przetworzonego mięsa czy napojów słodzonych mogą znacznie zwiększyć ryzyko poważnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, rak jelita grubego oraz choroby serca. Według specjalistów nie ma "bezpiecznej dawki" tych produktów, dlatego zaleca się ich ograniczanie.

Eksperci ds. żywienia informują, że nie ma bezpiecznej ilości przetworzonego mięsa do spożycia. Nowe badanie dotyczyło związku między dietą bogatą w mięso a ryzykiem poważnych chorób, m.in. raka, cukrzycy typu 2 i chorób serca, w tym chorobę niedokrwienną.
Już jedna puszka napoju słodzonego zwiększa ryzyko cukrzycy
Po przeanalizowaniu danych z ponad 60 wcześniejszych badań naukowcy powiązali spożywanie przetworzonego mięsa, napojów słodzonych cukrem i kwasami tłuszczowymi trans w diecie z zapadaniem na choroby przewlekłe. Warto wiedzieć, że wysoko przetworzona żywność, a w tym fast foody, słone i słodkie przekąski, a zwłaszcza produkty sztucznie słodzone, mogą zwiększać ryzyko zapadania m.in. na depresję.

Główny autor badania, dr Demewoz Haile, jest zdania, że nawet niewielka ilość tych produktów spożywczych jest dla nas szkodliwa. Badanie pokazało, że osoby jedzące zaledwie jednego hot doga dziennie, miały również o 11 proc. większe ryzyko cukrzycy typu 2 i o 7 proc. większe prawdopodobieństwo raka jelita grubego w porównaniu do osób, które nie spożywały żadnego, a wypicie już około 350 ml napoju gazowanego dziennie to większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 8 proc. oraz o 2 proc. większa szansa na chorobę niedokrwienną serca.
Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz ze wzrostem spożycia, a jeśli chodzi o przetworzone mięsa, to nie ma "bezpiecznej ilości", którą można zjeść bez negatywnych konsekwencji.
Naukowcy alarmują, że chociaż związek między tymi produktami a ryzykiem zachorowania może wydawać się słaby, kiedy przyjrzymy się rzeczywistym danym, możemy zaobserwować zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania nawet przy niskich dawkach.
Produkty, które zwiększają stan zapalny w organizmie
Badanie było jedynie obserwacyjne, więc nie dowiedziono bezpośredniego wpływu jedzenia na rozwój chorób, jednak wciąż istnieją powiązania między napojami słodzonymi cukrem i przetworzonym mięsem (kiełbasami, bekonem czy salami) a zwiększonym stanem zapalnym w organizmie, który odgrywa dużą rolę w wielu przewlekłych chorobach.
- Mięso przetworzone jest często peklowane azotynami, które w żołądku przekształcają się w rakotwórcze nitrozoaminy - wyjaśnia dr Gunter Kuhnle, profesor żywienia, który nie brał udziału w badaniu.

Napoje słodzone są niebezpieczne, bo można w łatwy i szybki sposób przyswoić bardzo dużą ilość cukru, co powoduje nie tylko przyrost masy ciała, ale wpływa negatywnie na działanie całego organizmu.
- Kwasy tłuszczowe trans obniżają poziom dobrego cholesterolu i podwyższają poziom złego, co, jak wiadomo, zwiększa ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach oraz chorób serca - dodaje Kuhnle.
Według badaczy należy ograniczyć słodkie napoje oraz unikać spożycia przetworzonego mięsa, aby odczuć pozytywne skutki diety. Nie musi być ona perfekcyjna, jak przekonują naukowcy, ale powinna być zdrowa i rozsądna.